SHEMA ŠOLSKEGA SADJA IN ZELENJAVE

1. Shema šolskega sadja (v nadaljevanju: SŠSZ) je nov ukrep skupne kmetijske politike EU v sektorju sadja in zelenjave.
  2. V ta namen je Evropska unija Državam članicam namenila določeno finančno pomoč za brezplačno razdeljevanje svežega sadja in zelenjave učencem.
  3. Namen tega ukrepa je ustaviti trend zmanjševanja porabe sadja in zelenjave in hkrati omejiti naraščanje pojava prekomerne telesne teže in debelosti pri otrocih.
  4. Slednja namreč povečuje tveganje za nastanek številnih bolezni sodobnega časa (sladkorna bolezen tipa 2, srčno-žilne bolezni, rak, osteoporoza, itd).
  5. Ena od zahtev razpisa je tudi, da se sadje/zelenjava deli v času izven šolske prehrane oz. nikakor ne kot del šolske malice ali kosila – pač pa ločeno oz. DODATNO.
  6. Delili bomo le tisto sadje in zelenjavo, ki je dovoljeno po razpisu (lokalna proizvodnja, ekološka pridelava).

Šola lahko izbira le med naslednjimi vrstami sadja in zelenjave:

Zelenjava:
•    ČEŠNJE IN VIŠNJE
•    BRESKVE IN NEKTARINE
•    SLIVE
  1. Sveže sadje in/ali zelenjavo bomo razdeljevali en dan v tednu( sreda).
  2. Z razdeljevanjem bomo začeli v oktobru, zato bomo pripravili kotiček v jedilnici.
  3. Sveže sadje/zelenjava bo učencem na razpolago v jedilnici dopoldne od 10.00 -13.30 ure  med odmori.
  4. Učenci si ga/jo bodo poljubno vzeli.
  5. Učenci se bodo držali pravil razdeljevanja sadja in zelenjave.
  6. Ker je kotiček v jedilnici namenjen tudi PROMOCIJI uživanja svežega sadja/zelenjave  bodo  učenci skozi šolsko leto ustvarjali na to temo in bodo svoje izdelke (likovne, literarne, tehnične) razstavili  v tem kotičku.

Koordinatorica projekta
OŠP KSENIJA KOŠTOMAJ