Mednarodni projekt Krokus je nastal na Irskem na pobudo združenja HEI (Holocaust Education Ireland). Združenje mladim in šolarjem, starim 10 let in več, podarja čebulice rumenih krokusov (žafrana), da jih posadijo v spomin na 1,5 milijona judovskih otrok, ki so umrli v holokavstu, in v spomin na tisoče drugih otrok, ki so bili žrtve nacističnih grozodejstev. Rumeni cvetovi spominjajo na rumene Davidove zvezde, ki so jih bili Judje prisiljeni nositi v času nacistične vladavino. Krokus cveti proti koncu januarja, približno v času mednarodnega dneva spomina na žrtve holokavsta (27. januar). V projektu Krokus letos prvič sodeluje tudi naša šola OŠ Lava. Čebulice je šola še dokupila, tako da smo jih nasadili kar okoli 150. Želimo se dotakniti otrokovih čustev, sočutja in empatije, zato smo veseli, da lahko otroci na takšen način in z opazovanjem aktivno sodelujejo v projektu.
Učenci 5.a razreda so konec meseca oktobra na gredico pred šolo posadili kar 150 čebulic rumenega žafrana (krokusa). Ob pripovedovanju namena projekta in ob sajenju čebulic so ponotranjili idejo o barvi krokusa ter se s spoštovanjem lotili samega sajenja. Sami so naredili obliko srca, izkopali luknje in čebulice posadili v obliki večjega ter manjšega srčka. Ob začudenih pogledih in mnogih vprašanjih mimoidočih, so učenci 5.a z veseljem hiteli razlagati namen saditve čebulic. S svojimi besedami so ponosno pojasnili namen projekta in bili deležni velikega odobravanja mimoidočih. Komaj čakajo, da bodo lahko zgodaj spomladi zagledali prve nastavke krokusov in opazovali njihov razcvet. Ob tem se bodo seveda spomnili na nezaslišane grozote, ki so jih pretrpeli judovski otroci med drugo svetovno vojno.
Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta, ki ga obeležujemo 27. 1., so učenci 5.a pripravili tudi dva plakata, na katera so zlili svoje ideje. Iz papirja so sami ročno izdelali zlate krokuse, ki so jih tudi nalepili na plakat. Iz obrisa svojih rok so sestavili krog in se sami domislili citata »Podajmo si roke v spomin na otroke«, ki ima resnično močno sporočilo. Svoje vedenje o holokavstu širijo med svoje sovrstnike in poudarjajo vrednote, kot so mir, sprava in blaginja vseh ljudi. Obenem poudarjajo, da čebulice rumenega žafrana naj ne spominjajo le na tragična leta holokavsta, temveč naj tudi spodbujajo upanje in prijateljstvo! V ponedeljek, 27.1., bodo svoj glas širili tudi po šolskem radiu, kjer bodo prebrali besedilo in vse prisotne v šoli opomnili, kako pomemben je razvoj pozitivnih vrednot za dobro delovanje v skupnosti in po svetu.
Učenci 5.a in koordinatorica projekta Darja Marič