Državna štipendija – je kot socialni transfer dodeljena s strani pristojnega CSD. Namen je vzpostavljanju enakih možnosti za izobraževanje. Do državne štipendije so upravičeni dijaki in študenti, ki izpolnjujejo splošne pogoje za pridobitev štipendije po ZŠtip-1 in pogoje po določbah Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, torej so državljani Republike Slovenije in izkazujejo ustrezen dohodek oziroma premoženje na družinskega člana. Novost v letu 2024/25 je, da je združljiva tudi s Zoisovo štipendijo ter kadrovsko štipendijo in štipendijo za deficitarne poklice.
Zoisova štipendija – je namenjena dijakom, študentom in udeležencem izobraževanja odraslih kot spodbuda za doseganje izjemnih dosežkov in s tem ustvarjanje dodane vrednosti na področju znanja, raziskovanja, razvojne dejavnosti in umetnosti.
Zoisove štipendije se dodelijo najuspešnejšim vlagateljem vlog, ki izpolnjujejo splošne in posebne pogoje:
• izkazujejo vsaj en ustrezen izjemni dosežek,
• dosegajo zahtevan šolski oziroma študijski uspeh,
• izpolnjujejo tudi ostale zahtevane pogoje in
• prehajajo na višjo raven izobraževanja, na kateri Zoisove štipendije še niso prejemali
Sklad vsako leto najpozneje do konca junija objavi javni razpis za dodelitev Zoisovih štipendij. Za oddajo vloge poskrbite učenci s starši sami ob koncu šolskega leta.
Štipendija za deficitarne poklice – Štipendije so namenjene spodbujanju mladih za vpis v izobraževalne programe za poklice, za katere je na trgu zaznati razkorak med trenutnim in prihodnjim številom razpoložljivih kadrov in predvideno ponudbo delovnih mest. Deficitarna štipendija se lahko dodeli hkrati z vsemi štipendijami, razen s kadrovsko. Sklad vsako leto najpozneje do konca januarja objavi javni razpis za dodelitev štipendij za deficitarne poklice.
Kadrovska štipendija – Kadrovske štipendije so v povprečju najvišje med vsemi vrstami štipendij, višino štipendije določi delodajalec.vVečina kadrovskih štipendij poleg uspešnega nadaljevanja oziroma zaključka izobraževanja praviloma vključuje tudi obveznost zaposlitve pri štipenditorju po končanem izobraževanju. Ta obveznost je načeloma tudi terminsko opredeljena. Delodajalec se lahko s svojim kadrovskim štipendistom dogovori tudi za druge obveznosti, kot so obvezna počitniška praksa, diplomska naloga, vezana na podjetje, in podobno. Podrobneje pravila in obveznosti kadrovskega štipendista določi štipenditor že ob objavi ponudbe kadrovske štipendije, podrobneje pa se pravice in obveznosti iz kadrovskega štipendiranja uredijo tudi s pogodbo o štipendiranju.
Vse štipendije so v primeru nenapredovanja oziroma neizpolnjevanja pogojev vračljive.
Več na: POVEZAVI