ERASMUS+ izmenjava

petek, 12. november

Na OŠ Lava gostili mednarodno izmenjavo v okviru Erasmus+

Po skorajda dveh letih zahtevne situacije zaradi covida, nam je na OŠ Lava uspelo izpeljati prvo mednarodno izmenjavo, v kateri sodelujejo Romunija, Severna Makedonija, Italija, Slovenija, žal je Turčija morala izstopiti zaradi notranjih državnih omejitev. Tako smo pretekli teden kljub vsem trenutnim napetostim in izjemno zahtevnim situacijam zaradi samotestiranja učencev,  zaključili z izvedbo prve izmenjave učiteljev v okviru projekta Erasmus+, ki nosi zelo aktualen naslov za te čase, naslov Empathy and Tolerance for Understanding Others’ mistakes. Temeljni cilji projekta so razvijanje državljanskih kompetenc, približati učencem koncept tolerance in medsebojnega razumevanja, opremiti učence z praktičnimi primeri delovanja v duhu aktivnega državljanstva in medkulturno povezovanje. Naša šola ima bogate dolgoletne izkušnje na tem področju, tako bomo lahko tudi veliko prispevali k skupni tematiki in se tudi obogatili z drugimi – tujimi praksami. Predvsem pa z različnimi pristopi pri zavijanju številnih kompetenc, ki jih bodo mladi potrebovali v prihodnosti.

V procesu delavnic in projektnih aktivnostih bodo učenci ponotranjili toleranco in medsebojno razumevanje kot pomembni vrednoti aktivnega državljanstva. Učitelji smo na prvem srečanju učiteljev pridobivali teoretična znanja s področja čustvene inteligence, tehnik učenja empatije in petih dimenzij osebnosti. V ponedeljek smo učitelji Erasmus+ kluba pripravili sprejem gostov, ki je med drugimi vseboval spoznavne igre, s katerimi smo se vsi bolje spoznali, nato pa smo pričeli z delom in delavnicami. Znotraj tega sklopa smo imeli tudi odlično predavanje na temo empatija in toleranca v šolah zunanje predavateljice. Popoldan smo si ogledali staro mestno jedro Celja in se strokovno družili ob večerji. Naslednji dan so delavnice pripravili učitelji iz Italije in Republike Severne Makedonije, ki so bile pripravljene tako, da smo učitelji iz različnih držav spoznavali tehnike učenja empatije. V drugi polovici dneva smo naše goste popeljali na Stari grad Celje, kjer smo za las ujeli sončni zahod. Naš zadnji dan druženja smo se preizkusili v načrtovanju dejavnosti po »Five Factor Model of Personality«, ki nas bodo spremljale v nadaljevanju projektnih aktivnosti. Ob koncu uradnega dela programa smo dorekli termine izmenjav z učenci ter aktivnosti v tem šolskem letu. S slavnostno podelitvijo certifikatov smo zaključili naše aktivno druženje v odlični slovenski restavraciji ter gostom odstrli pomemben košček naše slovenske kulinarike.  Mednarodne izmenjave so tudi odlična priložnost za turistično promocijo našega Celja in države Slovenije. Poslovili smo se z mislijo na naše ponovno srečanje, ki bo potekalo tudi v družbi naših učencev.

Tim učiteljev ERASMUS +

Marijana Kolenko, ravnateljica